Історія
Український Національний Музей в Чікаґо належить до найстарших і найбільш заслужених українських музеїв діаспори. Музей було засновано в 1952 році. Золотими літерами вписані в музейний літопис імена тих, хто стояли біля його витоків: др. М. Сіменович (1885-†1967), пр. Ю.Каменецький (1892-†1973), пр. О. Ганкевич (1906-†1969), п. О. Городиський (1918-†2014) Навесні 1953 року створилася тимчасова кураторія музею, до якої ввійшли люди різних професій, та одного покоління музейників.
Будинок під музей придбали восени 1955 року. Його вартість становила $ 22,500. У грудні 1954 р. у школі св. о. Миколая відбулася перша музейна виставка, яку відвідали 637 осіб. 26 жовтня 1958 року відбулося об’єднання Українського Національного Музею в Чікаґо та Українського Музею міста Онтаріо у штаті Каліфорнія. У 1992 році, святкуючи 40-у річницю заснування, музей придбав більший будинок у центрі “українського села” за адресою 721 N. Oakley Blvd. За проектом інженера Михайла Маршала відновлено приміщення будинку музею. Урочисте відкриття відбулося 18 вересня 1995 року. На святкування приїхала американська астронавтка Гайді Стефанишин Пайпер. В 1999 році губернатором штату Ілінойс Джорджем Раєном, при підтримці сенатора Володимира Дудича, передано ґрент на розбудову – $ 500,000. За проектом архітектора Йосифа Мицика здійснено добудову. Згодом отримано другу частину ґренту -$ 500,000 на цей проект.
Музей є Храмом української культури. На його вдячній пам’яті президенти: др. М. Сіменович (1954-1967), др. І. Мула (1967-1970), др. Р. Верес (1970-1980), мгр. Е. Басюк (1980-1988), др. Ю. Грицеляк(1988-2000), Я. Ганкевич (2000-2014), Лідія Ткачук (діючий президент). Найбільшим меценатом музею по-праву вважаємо др. Юрія Сас-Подлуського. Нашими спонсорами є фундація “Спадщина” 1 федерального щадничого банку “Певність”, Українсько-Американська Кредитна Спілка “Самопоміч”, фундація “Самопоміч”, MB Financial Bank, також меценати-добродії.
У музеї відбуваються мистецькі виставки, концерти, конференції. Сьогодні музей популяризує творчість наших талановитих сучасників, залучає молодь до глибинних джерел прабатьківської культури. Ми намагаємося донести історичну правду про минуле та сьогодення нашої Батьківщини, тим самим протистояти інтенсивній інформаційній війні з боку Росії, яка ведеться проти України в світовому масштабі на усіх рівнях найрізноманітнішими засобами. Путінська Росія знову зазіхає на українську державність, прагне витерти зі скрижаль світової історії сторінку українського народу, очорнити наших національних героїв та їх здобутки, нею анексовано Крим та ведеться війна на сході України. Ось чому формування позитивного іміджу України у музеї є надзвичайно важливим. Він служить інструментом самоутвердження України як великої нації у світі, є центром суспільної діяльності, спрямованої на трансляцію культури, збереження національних традицій у діаспорі.
Численні виставки та зустрічі, поповнення фондів та пошук нових методів – це лише маленька доля тієї багатогранної роботи музею та відданої праці музейних працівників і волонтерів. У музеї зберігається майже 100 тисяч одиниць пам’яток архівних матеріалів з історії та культури України, унікальних реліквій славного минулого українського народу – від козацької доби до новітньої, котрі розповідають про національно-визвольні змагання та шлях до незалежності. Бібліотека нараховує понад 25.000 одиниць.
Для відвідувачів відкриті зали з відділами декоративно-прикладного та народного мистецтва, старовинних ікон, історії козацтва та визвольних змагань, пам’яті жертв геноциду 1932 – 1933 років в Україні, нумізматики, філателії, боністики, кімнати американського сенатора В. Дудича та історії українських-американських ветеранів.
У музеї формується новий підхід до роботи, який включає інтерактивні експозиції, активну співпрацю зі засобами масової інформації, громадськими організаціями, різноманітними фундаціями,американськими музеями, сучасну рекламну діяльність, активне впровадження в систему Інтернет інформації про виставки, окремі музейні пам’ятки.
Марія Климчак
Куратор музею